Fotovoltaika

Kromě elektrikářských a jiných řemeslných prací provádím také instalace fotovoltaického systému (montování na klíč), který vám výrazně ušetří náklady na spotřebu elektřiny ze sítě a tím i peníze. V případě, že se rozhodnete pro řešení svépomocí, rád vám pomohu sehnat vhodné komponenty.

Co je to fotovoltaika a jak fotovoltaický systém funguje?

Fotovoltaika je metoda přímé přeměny sluneční energie na elektrickou pomocí fotovoltaických článků – často spojovaných do fotovoltaických panelů.

Fotovoltaický systém, na který se specializuji, dodává elektrickou energii ze solárních panelů především na ohřev vody v bojleru, případně do akumulačních nádrží na přitápění do ústředního topení rodinných domků a chat. A v případě, že chcete vytvořit zálohu pro spotřebiče, které vyžadují trvalý provoz (např. lednice nebo mrazák, případně osvětlení), je dobré přebytečnou energii akumulovat do baterií a v době výpadku elektřiny ze sítě nebo v noci tuto energii využít.

Kdy se vám fotovoltaický systém vyplatí a kolik uspoříte?

Fotovoltaický systém na ohřev vody oceníte, pokud chcete být více soběstační, uspořit náklady na elektřinu a vlastníte rodinný dům či chatu.

Většina domácností spotřebuje kolem 20 % celkové elektřiny pouze na ohřev vody. Jedná se tedy o významnou část, na které však můžete díky solární energii ušetřit – pomocí fotovoltaického systému až kolem 75 % nákladů.

Podívejte se na graf níže, kde uvidíte, že zbylá procenta elektrické energie připadá na vytápění (cca 60 %) a používání ostatních spotřebičů jako je pračka, myčka, trouba apod. (cca 20 %).

Graf spotřeby elektrické energie v domácnostech
Graf spotřeby elektrické energie v domácnostech

Jaké jsou výhody fotovoltaického systému v porovnání s fototermickým?

Fotovoltaický systém nabízí v porovnání s fototermickým řadu výhod. Nemusíte pořizovat speciální bojler, i instalace a provoz systému je mnohem jednodušší. Nebudete muset provádět téměř žádné stavební zásahy jako je sekání do zdí nebo omítání, ani potřebovat nemrznoucí teplonosnou kapalinu jako v případě fototermického systému. Všechny výhody fotovoltaického ohřevu vody najdete v tabulce níže.

výhody fotovoltaického ohřevu vody v porovnání s fototermickým
Výhody fotovoltaického systému v porovnání s fototermickým

Jaký typ fotovoltaického systému montuji?

Pro zákazníky montuji fotovoltaické systémy, dodávané společností Solar Kerberos, ale  i dalšími. Specializuji se na typ 315.C, který doporučuji pro tří až čtyřčlenné rodiny. 

produkt Solar Kerberos 315.C

Základní vlastnosti:

  • doporučený objem bojleru: 100 až 160 litrů,
  • počet panelů: 6 x 260 Wp,
  • výkon fotovoltaických panelů: cca 1,5 kWp,
  • doporučený příkon topného tělesa: 2 až 2,5 kW,
  • využití přebytků energie: ano,
  • monitoring výroby/spotřeby: ano,
  • zálohování ohřevu sítí: ano.

Zrealizované projekty

Níže se podívejte na postup realizace fotovoltaického systému na ohřev vody. 

Výkopové práce

Jaká je pořizovací cena fotovoltaického systému?

Pořizovací cena se liší dle typu a velikosti domu nebo chaty, proto ji nejsem schopný stanovit jednotně. Máte-li o instalaci zájem, rád pro vás vytvořím nezávaznou individuální kalkulaci. Kontaktujte mě níže a domluvíme se na postupu.

Máte zájem o nezávaznou kalkulaci?

Nejčastější otázky zákazníků

1.) Jak je to s účinností fotovoltaického ohřevu vody? Je skutečně nižší než u fototermického?

Výběr systému (fotovoltaického nebo fototermického) záleží na vašich možnostech pokrytí střešní plochy panely. U fototermického potřebujete pro dosažení vysoké účinnosti (udává se 85 %) menší plochu, u fotovoltaického větší, ale s výhodami výše zmiňovanými na této stránce (jednoduchá údržba, možnost využití přebytků, zanedbatelné provozní náklady apod.).

2.) Budeme mít teplou vodu i v případě, kdy slunce nesvítí?

Ano, dostatek teplé vody budete mít i v případě, když si pořídíte baterie (akumulátory).

3.) Jaké jsou provozní náklady tohoto systému?

Provozní náklady jsou při ohřevu vody fotovoltaikou v porovnání s fototermikou zanedbatelné – jedná se pouze o pohotovostní spotřebu, která se pohybuje kolem 2 W (svítí-li displej). Fototermický systém vyžaduje min. kolem 40 W pro běh čerpadla.

4.) Funguje ohřev vody fotovoltaikou také v zimě?

Ano. Celková výroba elektřiny sice klesá, ale díky chlazení panelů jsou výkony maximální a vyšší než v létě.

5.) Pokud nebudu teplou vodu odebírat, nemůže se solární panel přehřát?

Ne, na rozdíl od fototermických kolektorům, jim nulový odběr neškodí. Nemusíte se proto bát poškození systému. Funguje to tak, že po nahřátí vody v bojleru na nastavenou teplotu přesměruje systém el. energii do externího výstupu, který může nabíjet akumulátor nebo něco pohánět. Pokud externí výstup nechcete, nic se neděje, systém si s nulovým odběrem i tak poradí. 

6.) Potřebuje fotovoltaický systém pro svou funkci síť?

Ne, v případě, že slunce svítí, fotovoltaický systém je napájen elektrickou energií z panelů. Při výpadku sítě ho můžete naopak využít jako záložní zdroj k nabíjení zálohovacího akumulátoru a následnému napájení hlavních spotřebičů přes střídač (plynový kotel, oběhové čerpadlo atd.). 

Tip: Pokud máte možnost, je vždy lepší mít kombinaci více zdrojů na ohřev vody (např.: kotel na dřevo nebo na plyn), který vám zajistí přísun teplé vody i v případě, kdy dojde k výpadku proudu.

7.) Pokud používám bojler každý den, jakých přebytků teplé vody mohu dosáhnout?

Při běžném provozu 200litrového bojleru vám bude stačí teplá voda pro čtyřčlennou rodinu.

Nenašli jste odpovědi na vaše otázky?